0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Lidé16. 1. 20164 minuty

Lidé a události

Autor: REUTERS

2010

Prezident Barack Obama je v úřadu téměř rok, když v lednu pronáší svou první zprávu o stavu Unie. Nadšení z jeho volby už se vytratilo, podpora klesla o třetinu. Spojené státy jsou stále až po uši v krizi, nezaměstnanost se dotkla deseti procent. Guantánamo pořád funguje, Američané válčí v Iráku a Afghánistánu, reforma zdravotnictví ještě neprošla Kongresem. Prezident vypadá dobře, ale země je rozpolcená na dva nesmiřitelné tábory a Obamu už nikdo nepřirovnává k Lincolnovi jako během historické předvolební kampaně.

Reklama
Autor: REUTERS
Autor: REUTERS

2016

Obamův poslední projev o stavu Unie zazní v Kongresu o šest let později 13. ledna. „Není pochyb o tom, že by prezident s talentem Lincolna nebo Roosevelta lépe překlenul propast, která nás dělí,“ připouští prošedivělý prezident. Jeho podpora je zhruba stejná jako tehdy po roce vlády, 45 procent. Ekonomika utěšeně roste, nezaměstnanost klesla k pěti procentům, zdravotnická reforma prošla Kongresem. Guantánamo stále funguje, Amerika se dohodla s Íránem a navázala diplomatické vztahy s Kubou. Ve světě vládne pochmurná nálada, Barack Obama ale tvrdí, že USA čekají světlé zítřky.

Prohnilí v Berouně

Státní zástupce obžaloval 18 z 19 městských strážníků v Berouně ze zneužití pravomoci. Odpouštěli prý pokuty za parkování svým známým. Berounská policie už má nového velitele, většina obviněných strážníků je ale pořád ve službě – kvůli presumpci neviny je nelze odvolat.

Policista politikem…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc