0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika11. 6. 201610 minut

Z krize vyjdeme úspěšně

Je zjevné, že by ráda řekla víc, než jí její pozice dovoluje. Jenže jako místopředsedkyně Evropské komise musí Kristalina Georgieva pečlivě vážit slova. A právě ohledy na často protichůdné zájmy mnoha hráčů v EU jsou nakonec podle ní jedním z důvodů, proč se vrcholným evropským politikům dlouhodobě nedaří lidem vysvětlit prospěch, který jim Unie přináší.

Kristalina Georgieva, nová šéfka MMF • Autor: Milan Bureš

Z vašeho twitterového účtu je patrné, že vás zasáhla smrt boxerského šampiona Muhammada Aliho. Co z jeho života vás oslovilo?

Obyčejní lidé někdy dokážou neobyčejné věci: Muhammad Ali zásadně změnil vlastní život i životy lidí kolem sebe. A také že lidé často nejsou takoví, jací se na první pohled zdají být. V Alim všichni viděli hlavně svaly, ale za nimi se skrývala pozoruhodná mysl a silná osobnost.

Reklama

Ali vyznával muslimskou víru. A my nyní debatujeme, jak jeho souvěrci změní Evropu. Jeden konkrétní příklad soužití s muslimy ovšem bývá málokdy zmiňován. V Bulharsku, odkud pocházíte, žije jedna z největších muslimských komunit v Evropě, bezmála milion lidí. Vyplývá z bulharské zkušenosti nějaké univerzální poučení?

Bulharská zkušenost je velmi specifická, ale má i univerzální rozměr. Na konci 19. století upadala osmanská říše a Bulharsko se po bezmála pěti stech letech osvobodilo od turecké nadvlády. Část Turků odešla, ale hodně se jich rozhodlo na bulharském území zůstat. Těmto lidem to mohli Bulhaři pěkně osladit, ale neudělali to – místo toho otevřeli svá srdce a rozhodli se žít se svými muslimskými sousedy v míru.

Na pronásledování došlo až za komunismu, kdy byli příslušníci turecké menšiny kupříkladu donuceni změnit svá jména na bulharská. Většinová bulharská společnost však tyto kroky odsuzovala a okamžitě po pádu režimu se mohli lidé ke svým původním jménům vrátit. To jsou univerzální…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc