Polský souboj

Neudělali jste dost, neudělali jste vlastně vůbec nic. Tak by se dal přeložit vzkaz evropských komisařů, který ve středu dorazil do Polska. Spor mezi Evropskou komisí a polskou vládou konzervativní strany Právo a spravedlnost o to, zda je v zemi ohrožená vláda práva, tak postupuje do dalšího kola.Komise viní polskou vládu, že cíleně paralyzuje tamní Ústavní soud. Dokument, který ve středu dorazil do Varšavy, je oficiální názor komise, vláda má teď dva týdny na odpověď. Pokud ta komisi neuspokojí, může dát Polsku závazná doporučení. Na konci procesu mohou být i sankce, třeba ztráta hlasovacích práv. A polská odpověď komisaře nejspíš neuspokojí. Ministr zahraničí Witold Waszczykowski se nechal slyšet, že si dopis z Bruselu přečte „možná, ve volné chvilce“, premiérka Beata Szydło zase, že „názor je názor – jenom názor“. Jistotu do střetu s komisí dává polské vládě to, že za ní pevně stojí maďarský premiér Viktor Orbán.

Razie v Suzuki

Kanceláře japonské automobilky Suzuki navštívili vyšetřovatelé. Chtějí zjistit, zda výrobce aut skutečně nesplnil emisní testy omylem a „bez úmyslu podvést zákazníky“. Že falšovala výsledky testů čistoty motorů, vyšlo najevo už dříve u jiné japonské automobilky, Mitsubishi.

Suzuki Motor Chairman and Chief Executive Officer Osamu Suzuki attends a news conference at the…
Osamu Suzuki • Autor: REUTERS

Suzuki s výsledky nepodváděla, ale šidila jejich provedení. Omluva automobilky je originální: kvůli propadu zisků při ekonomické krizi prý neměla firma dost lidí ani peněz na nákup příslušných…

I_obalka_R23_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte