Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
ITA 15th International Exhibition of Architecture Biennale Venice Bienále architektury v Benátkách • Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press
Kultura Kultura

Efektní zprávy z bojiště

Bienále architektury v Benátkách ukazuje, za co se dá ve výstavbě postavit a čemu lze vzdorovat

Stavět je tvrdé. A když chcete něčím pohnout třeba jen o milimetr, narazíte na spoustu překážek,“ prohlásil chilský architekt Alejandro Aravena na začátku letošního Bienále architektury v Benátkách. Mezi ony překážky se podle něj řadí: nenasytnost kapitalismu, lenost byrokratů, nedostatek zdrojů. K tomu přidejme migraci, globální oteplování a masivní urbanizaci. Hrozeb je hodně, ale architekti mají moc je zmírnit a bojovat za lepší svět, aspoň ten vystavěný. Proto Aravena, hlavní kurátor nejvýznamnější světové architektonické přehlídky, nazval své bienále Reporting from the Front, Zprávy z bojiště.

Je to chytlavý slogan, téma, které slibuje drama. A Aravena je tím, komu ho lidé věří, protože sám stojí na barikádách – s bojovně rozcuchaným účesem a tváří vážnou tak, jako je vážný stav světa. Stal se prototypem nového architekta. Aktivisty, bojovníka, vyjednavače. Takového, jemuž nejde o design, ale o smysl. Takového, jehož klientem není rozmazlený individualista, ale veřejnost a její zájem. Tvořit je málo. „Ve jménu tvůrčí svobody architekti ztratili relevanci,“ říká v profilu, který přinesl magazín The New York Times. Aravena je mistr silných prohlášení. Je také svého druhu architektonická celebrita – právě jako hvězdní architekti, jimž oponuje. A stejné je jeho bienále: úderné, bojovné a efektní.

Krása i úspora

Hlavní výstava probíhá tradičně v loděnici Arsenale. První sál má strop jako houštinu z kovových lišt na uchycení sádrokartonu – jsou to zbytky z…

I_obalka_R23_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R23_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1154
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte