Kultura

Vše, co jsme si nikdy neřekli

Lydia Lee nebyla ani oblíbená, jak si přál její otec, ani nejchytřejší žačka městečka Middlewood v Ohiu, v což doufala její matka. Teď je mrtvá a rodiče to netuší. Ale až se to dozvědí, přijde období hořkých zjištění. Americká debutantka Celeste Ng, dcera přistěhovalců z Hongkongu, vystudovala psaní na Harvardu a Michiganské univerzitě a do románu Vše, co jsme si nikdy neřekli se pustila s ambicí premiantky. Za šest let ho čtyřikrát přepsala, než se dostala k formálně nezvyklé kompozici, kdy zdánlivě chaoticky přeskakuje v čase a vrací se k již převyprávěným událostem, aby na ně nabídla nový pohled.

Tragédie má kořeny v padesátých letech. Otec James je první z generace Asijců narozených v USA. Vysokoškolský profesor trpí pocitem outsidera a nemůže pochopit, že se do něj zakoukala pravá americká blondýna Marilyn. Ta sní o kariéře doktorky, ale místo ní přijdou děti. Zatímco prvorozený Nathan přežije rodinná traumata bez vážnějších jizev, dceru Lydii zavalí rodiče učebnicemi a navrch příručkou Jak získávat přátele a působit na lidi. Celeste Ng by byla ráda, kdyby její kniha měla i politický přesah. O životě Asijců v Americe toho však říká příliš málo a příliš hladce. Ale ještě smutnější je, že čtenář málokdy pronikne do mysli postav. Autorka se podobá snaživé matce Marilyn, která dceru používá jako nástroj pro vyřešení svého neštěstí. Vše do sebe musí zapadat a přinášet vznosné pointy – přestože to z postav udělá neuvěřitelné figurky.

Debutantka Ng se…

I_obalka_R20_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R20_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte