Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kontext, Kultura

Bez dotací není pop

Podpora hudebního vývozu patří k běžné praxi evropských zemí. Objeví se i v Česku?

Kapela na prvním místě.
(Fiordmoss) • Autor: Jan Durina
Kapela na prvním místě. (Fiordmoss) • Autor: Jan Durina

Pokud se muzikant z malé pětimilionové země, jako je Norsko, chce hudbou živit, nemá jinou možnost než prorazit v zahraničí,“ konstatuje Jonas Vebner, dvaatřicetiletý vytáhlý Nor oblečený v černém. Chvíli ještě hovoří o síle kultury, která dělá jeho zemi výbornou reklamu, pak nesentimentálně dodá: „Důležité je si uvědomit, že v Music Norway podporujeme byznys, nedotujeme kulturní výměnu. Pomáháme lidem, kteří se chtějí hudbou živit a nedělají ji jako hobby. Sledujeme finanční zájmy norského hudebního průmyslu.“

Necháváme rozhodnout trh.
(Jonas Vebner) • Autor: archiv_Jonase_Vebnera
Necháváme rozhodnout trh. (Jonas Vebner) • Autor: archiv_Jonase_Vebnera

Vebner pracuje v rámci dvanáctičlenného týmu hudební exportní kanceláře Music Norway. Jeho úkolem je, aby se o norské hudbě vědělo v německy mluvících zemích a snáze pronikala na zdejší trhy. Pracuje přímo v Berlíně, v srdci nejsilnějšího hudebního trhu na kontinentu. A je to i jeho zásluha, že se norským muzikantům v posledních sezonách stále více daří v zahraničí.

Otřepané pořekadlo tvrdí, že hudba nezná hranic. Stačí ale letmý pohled na situaci v Evropě, aby člověku došlo, že neplatí. O nejúspěšnější české kapele nemají v Rakousku ponětí, Francouzi netuší, kdo vládne španělským hitparádám, Němci nevědí, co se děje v Polsku, a šlo by pokračovat. Jediná dovozová hudba, která boduje v hitparádách napříč starým kontinentem, je pop z Británie nebo Ameriky. Ale i tady se začíná mnohé měnit. Po úspěchu švédských a francouzských hudebníků se Evropa stala kulturně prostupnější a…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.