26_AGENDA_archiv
Ve stínu těch známějších. (Evžen Plocek)

Před 47 lety, přesně na Velký pátek 4. dubna, se na jihlavském náměstí zapálil Evžen Plocek. Zemřel o pět dní později v jihlavské nemocnici. Byl poslední v řadě živých pochodní, kterou začal v lednu 1969 student Filozofické fakulty Karlovy univerzity Jan Palach – jak známo na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy a počínající normalizaci.

Palachův čin přivedl na Václavské náměstí davy lidí, průvod se vydal před jeho fakultu a tehdejší prezident Ludvík Svoboda v televizi ocenil jeho osobní statečnost a dobrý úmysl. Víme, že historie neměří všem stejně, a příběh jeho následovníků je v tomto smyslu výmluvný.

Ve stejný den jako Palach se v Plzni, na místě někdejšího pomníku T. G. Masaryka, upálil pivovarský dělník Josef Hlavatý. Jeho čin neměl skoro žádný ohlas, komunistické noviny si daly záležet, aby se hrdinou nestal – popsaly ho jako alkoholika a nezodpovědného muže, který opustil rodinu.

Vlna protestních sebevražd pokračovala od ledna do dubna 1969, o sebevraždu z politických důvodů se pokusilo 29 lidí, sedm z nich zemřelo (Josef Hlavatý, Jan Zajíc, Evžen Plocek, Miroslav Malinka, Michal Lefčík, Blanka Nacházelová a maďarský občan Bauer Sándor). Pouze Jan Palach a osmnáctiletý student průmyslové školy v Šumperku Zajíc se stali národními hrdiny.

Čin ostatních se povedlo zpochybnit – třeba tím, že jako Hlavatý měli v krvi alkohol či údajně nežili dost řádně nebo se potýkali s psychickými problémy. Evžen Plocek i po 47 letech zůstává na hranici. V rodné…

I_obal_R14_2016
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R14_2016
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte