Magnet pro naštvané. (Předsedkyně AfD Frauke Petry)
Předsedkyně AfD Frauke Petry • Autor: Profimedia, TEMP Sipa Press

Po třech letech napětí a vždy trošku zklamaných očekávání je to tady – Alternativa pro Německo definitivně prorazila. Ve volbách do tří zemských parlamentů předminulou neděli získala 12, 15, a v Sasku-Anhaltsku dokonce 24 procent hlasů. Byla v těchto volbách po křesťanských demokratech (CDU) a sociální demokracii (SPD) třetí nejsilnější stranou, ve zmíněné východní spolkové zemi dokonce druhou nejoblíbenější. V paměti lidí žijících mimo Německo to oživilo znepokojivé obrázky kolující v posledních týdnech médii a internetem: na německé poměry nezvykle národoveckou atmosféru při společném zpěvu hymny na demonstracích strany, její příznivce napadající údajně prolhané německé novináře a naopak ochotné se přátelsky zpovídat těm ze stanice Russia Today, anebo slova europoslankyně Beatrix von Storchové, která v nejsledovanější televizní debatě Angele Merkelové doporučila útěk do Argentiny.

Vrací se tedy do Německa radikálně pravicová strana, vůči níž byli zatím naši sousedé kvůli svým historickým zkušenostem odolní? Anebo je to celé mnohem menší drama?

Bonboniéra

Odpověď je možná jen po zodpovězení té úplně nejzákladnější otázky: Co je Alternativa pro Německo (AfD) vlastně zač? Kdo čeká jednoznačnou odpověď, ten se jí bohužel zatím nedočká. AfD je totiž trochu jako bonboniéra, o které mluvil Forrest Gump ve stejnojmenném filmu – sáhnete do ní a nevíte, co dostanete. Můžete z ní třeba vytáhnout Jörga Meuthena, který stál v čele kandidátky v Bádensku-Württembersku. V…

titulka_kindle
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

titulka_kindle
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1552

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte