Michal Vašečka, MU Brno
Michal Vašečka, MU Brno • Autor: Matěj Stránský

Překvapily vás výsledky voleb?

Ano a myslím si, že každý, kdo bude tvrdit, že ho nepřekvapily, lže. Na druhé straně k rozvratu politické scény směřovalo Slovensko už několik let. Parlament je složený v podstatě ze značně nestandardních, těžko uchopitelných populistických stran, kde opravdu standardní z osmi jsou jen dvě.

Zavinili ten rozvrat politické scény politici?

Ano. Kdybych měl začít hledat začátek toho všeho, tak ho asi najdu už v roce 2003 během druhé Dzurindovy vlády, kdy se začalo v politice korumpovat ve jménu vyšších principů a slovenští voliči začali ztrácet iluze z devadesátých let, kde byl na jedné straně Mečiar, pro mnohé ztělesněné zlo, a na druhé straně víra, že ti ostatní přece reprezentují v principu dobro. Byl to černobílý svět jako z pohádek, ale lidem to umožňovalo udržovat si nějakou integritu.

Ztráta iluzí pokračovala první vládou Roberta Fica a úplný rozvrat naznačil kolaps vlády Radičové. Mnozí to tehdy analyzovali tak, že došlo k rozvratu pravice, ale ve skutečnosti už tam začal zahnívající proces, který rozleptával celý systém.

Byl Ficův volební úspěch v roce 2012, když mohl sestavit jednobarevnou vládu, výrazem touhy společnosti po pevném bodu a řádu? A teď se ukázalo, že i tato iluze padla?

To byla i reakce na nefunkčnost vlády Ivety Radičové. Politici z této vlády přispěli ke zklamání voličů možná daleko víc, než mohl kdykoli…

I_obalka__R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka__R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte