Od minulého týdne má Česko pět vyškolených sexuálních asistentek, které budou poskytovat erotické služby lidem s postižením. Taková představa nemusí být pro každého snadno stravitelná – až příliš to připomíná prostituci, kterou společnost vnímá jako problematickou formu intimního uspokojení. Ostatně dámy, které prošly výcvikem organizace Rozkoš bez rizika, se sexem za peníze živí nebo v minulosti živily. Ale přesto bychom tu zprávu měli číst spíš  jako dobrou – stvrzuje, že česká společnost ve své otevřenosti vůči postiženým lidem došla už celkem daleko.

Dopřávat, nebo odpírat

Principy sexuální asistence se zrodily v minulých dekádách v liberálních evropských zemích – Švýcarsku, Německu a Dánsku. Vycházejí z logické myšlenky, že lidé s postižením mají sexuální potřeby stejně jako každý jiný, ale často není v jejich silách je uspokojit. Buď to jednoduše fyzicky nejde, nebo jim jejich handicap komplikuje hledání partnera. Dopřát jim to, co zdravá populace považuje za samozřejmý aspekt života, je součást jejich zrovnoprávnění.

Spory se ovšem vedly o to, kam až může takový sexuální „poskytovatel“ zajít. I v některých českých zařízeních už dnes působí asistenti, kteří postiženým lidem v intimní oblasti radí, případně pomáhají fyzicky nemohoucím partnerům, aby se k sobě přiblížili. Pětice vyškolených asistentek bude ale nabízet víc – skutečný sex. Hranice přijatelné praxe jsou v tomto případě individuální. Některé západní asistentky ho poskytují jen formou dotyků a…

I_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 59 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 59 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte