39-profil
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Shrňme si na úvod pár známých, ale opomíjených čísel. Počet lidí, kteří trpí hlady, za posledních 25 let celosvětově klesl o polovinu. Za stejnou dobu se naopak o miliardu a půl rozšířila skupina těch, kdo mají přístup k pitné vodě. Ve statistikách se z kategorie chudých během posledních dvou dekád vymanilo na 700 milionů lidí. Dramaticky ubývá nově nakažených virem HIV i obětí nášlapných min. Devět z deseti dětí v rozvojových zemích je právě teď ve škole. Při porodu dnes umírá o polovinu méně žen než v roce 1990 a pátého roku se nedožije o 50 procent méně dětí. Zatímco ještě před 15 lety mělo přístup k internetu jen šest procent pozemšťanů, nyní jich po síti surfuje bezmála polovina.

Mnoho věcí prostě ukazuje na to, že svět se mění k lepšímu. Přesto pod dojmem politických či ekonomických krizí a bouřlivých událostí posledních let máme více či méně intenzivní pocit, že se světem to jde od deseti k pěti. Podle výzkumů je většina obyvatel západního světa přesvědčena, že chudoba, nemoci a zmar sužují planetu stále víc a že pomoc směrovaná bohatými zeměmi k těm méně rozvinutým má minimální efekt. Na tento negativismus se před pěti lety rozhodli zaútočit dánští aktivisté a vybrali si k tomu jednoduchý nástroj, který má potenciál všeobecný cynismus rozdrolit. Do jednorázových „novin“ shromáždili fakta a čísla poukazující na to, že svět je čím dál lepší místo k žití. Během pěti let se z gesta stala masová akce, která reálně mění náladu ve společnosti. Dánové prostě nemají šanci se dobrým zprávám vyhnout. Nálož pozitivních informací minulý týden v rámci české verze dánské kampaně Worldʼs Best News prolétla i proslaveně cynickým Českem.

Protimluv

Tomáš Pšenčný (25) byl zpočátku skeptický. Čerstvý bakalář z oboru historie z pražské filozofické fakulty příliš nevěřil, že by pár letáků rozdaných mezi lidi mohlo zásadně pohnout atmosférou ve společnosti, a měl trochu pochyby o obsahu. „Pořád si nejsem jistý, jestli to bude mít nějaký efekt,“ usmívá se rodák ze Všetat, který si ke studiu přivydělává prací v Národní knihovně. Nakonec ho ale jeho dívka Lucie Frelichová (20), čerstvá studentka speciální pedagogiky a češtiny na pražském „peďáku“, přesvědčila, aby projektu dal šanci. A přesvědčila ho argumenty, které by bylo možné odmávnout jako naivní idealismus, kdyby neměly oporu – jak už jsme naznačili – v nepřibarvené realitě. „Všude kolem nás jsou hlavně špatné zprávy, a když zjistíme, že existují i dobré zprávy, tak by o nich lidé měli vědět,“ říká.

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1745

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte