Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Exodus Lesbos 2015 Autor: Milan Jaroš
Agenda Reportáž

Nezastavitelní

Naši reportéři na 2000 kilometrů dlouhé cestě s uprchlíky

Malá řecká vesnice Skala Sikamineas na severu ostrova Lesbos patří k místům, která není těžké si oblíbit. Ze silnice položené v horském svahu vysoko nad mořem se sem sjíždí po klikaté úzké asfaltce až do malinkého přístavu s malými rybářskými čluny. Kolem dokola jsou venkovní restaurace s modrými nebo bílými ubrusy. Mezi nimi se procházejí kočky a jedna husa, kterou si tu místní vydržují. Hned za vodní plochou přístavu, která vypadá trochu jako malý venkovský rybník, je skalnatý útes se sněhově bílým domkem na vrcholu, odkud je nejlepší výhled na průzračně čisté moře a také na turecké pobřeží, jež se zřetelně rýsuje na obzoru. Je to místo, kde se turisté rádi fotí při západu slunce. Kolem vesnice jsou do obou stran oblázkové pláže s alejí stromů, pod kterými se lze usadit na lavičkách a koukat na příboj.

Teď ale oči magnetizuje jiná věc, jež s řeckou romantikou nesouvisí. Pobřeží kolem vesnice je poseté zářivě oranžovými plovacími vestami, které odhazují uprchlíci po překonání asi patnáct kilometrů dlouhé nebezpečné plavby.

Když je klidné moře, černé gumové čluny připlouvají do okolí vesnice i několikrát za hodinu. Převaděči z opačného břehu do nich napěchují minimálně čtyřicet lidí, každý platí dvanáct set dolarů. Nastartují jim motor a ukážou na protější břeh. Tím nejobávanější část uprchlické anabáze začíná. Lidé, s nimiž Respekt cestu absolvoval, skončili po týdnu v chorvatských záchytných centrech a čekají na další vývoj. Cesta přitom ukazuje, jak je přesun uprchlíků Evropou rychlý a snadný, jak ale nepůjde pomocí snadných řešení typu maďarského plotu zastavit.

I_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2179
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte