Andrej Kiska
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Letos koncem jara vykročila americká prezidentská kandidátka Hillary Clintonová na své pouti po New Hampshire ke zmrzlinovému stánku. „Nedáte si zmrzlinu?“ zavolala podle tamních médií na novináře a vzápětí se ocitla v jednom z neřešitelných dilemat své kariéry. „Jakou máte ráda vy?“ opáčil političce někdo ze CNN. Člověk by asi nečekal, že odpověď typu „vanilkovou“ je složitá, pro aspirující kandidátku, která si nemůže v primárkách dovolit ztratit ani hlas, to však zjevně stačí na orosené čelo. Co když zklame příznivce čokoládové? „Jakou budu chtít?“ obrátila se paní Hillary instinktivně na svůj doprovod, v jehož popisu práce je v čemkoli poradit. „Já mám vlastně ráda úplně všechny,“ uzavřela křečovitou scénku a koupila si zmrzlinu tak, aby nikdo neviděl, jak se nakonec rozhodla.

Lepší metaforu dnešních politických profesionálů by šlo stěží vymyslet. Politici jako Clintonová mají oči přilepené na posledních výsledcích průzkumů veřejného mínění, jsou obklopení týmy expertů testujících na pečlivě vyprofilovaných skupinách voličů předem každý bod programu nebo klíčovou formulaci projevu. Úspěch ale zaručený není. Něco jim prostě chybí.

I_obal_R34
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obal_R34
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte