Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Fokus

Uprostřed svobodné Evropy

Milan Schulz
Milan Schulz • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Můj osud je stejný jako osudy jiných lidí. Jen si nerad kazím život žalostmi, které člověk stejně nezmění,“ říká v televizním interview drobný vitální muž na prahu osmdesátky. Mírně opálenou tvář Milana Schulze co chvilku zvlní lehký, jemně ironický úsměv. Když ale vypráví o pětadvaceti letech, která strávil v Rádiu Svobodná Evropa, oči mu září nadšením člověka, který mluví o něčem, co prostě miluje. „Nebyla to žádná normální žurnalistika. Zabývali jsme se jen tím, abychom bolševika dostali,“ vzpomíná na svou životní roli. A naráží na to, že vysílání Svobodné Evropy plnilo v době studené války spíš než zpravodajskou hlavně společenskou a politickou roli. Pro statisíce Čechů představovalo jeden z mála kontaktů s normalitou, kde nechybí inteligence, bystrost či západní vkus, kde se vtipkuje – a přesto zní éterem v češtině. Střípky ze života Milana Schulze zaplnily minulý týden stránky českých novin: ve třiaosmdesáti letech podlehl zápalu plic. Příběh jednoho z největších tuzemských novinářských es je zároveň svědectvím o zákulisí Rádia Svobodná Evropa, které ovlivnilo – a stále ovlivňuje – životy milionů lidí na planetě.  

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
27. ledna - 2. února, č. 5/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte