Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Architektura

Bydlet kdekoli

Jak vypadá současná alternativa legendárního hausbótu

Architektura (Hausbot)
Architektura (Hausbot) • Autor: Filip Jandourek

Rozdíl mezi designem a architekturou spočívá jednoduše řečeno v prostém faktu, že architektura musí reagovat na místo, ve kterém se nachází, kdežto design je na něm často nezávislý. Existuje ale specifický typ architektury, ta sériově vyráběná, opakovatelná, která musí následně navázat s prostředím dialog, ať je jakékoli. Architekti z ateliéru SAD nedávno dokončili prototyp plovoucího bydlení, které se skládá z opakovatelných segmentů o půdorysných rozměrech 3,30 m x 7,40 m, které jsou v kuse samostatně transportovatelné. Můžete pomocí jejich skladby objekt libovolně zvětšovat či zmenšovat v závislosti na tom, co momentálně potřebujete či kolik máte peněz. Plovoucí dům je postaven na lapidárním konceptu. V zásadě jde o půdorysný obdélník se třemi otevřenými stranami do okolí a s jednou uzavřenou. Objekt předpokládá umístění u břehu, na dvou plovácích, pontonech. S břehem je spojen klenutým lodním můstkem, který ústí v červených dveřích s nautickým okénkem. Toto okno představuje jediný otvor v této fasádě a objekt se tak k místu, se kterým je propojen vstupem, točí zády. Po vstupu dovnitř pochopíte proč. Zjistíte, že jste vstoupili do nízké části, kde se můžete rukou dotknout stropu, ten se postupně zvyšuje a tím se otevírá i prostor dalekému horizontu, ideálně vodní hladině, kterou máte na dosah. Autoři udělali vše proto, aby vaše vzdálenost od vody byla co nejmenší. A teď to hlavní – přestože je objekt primárně navržen na vodní hladinu, může stát v podstatě kdekoli.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
6. - 12. říjen, č. 41/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte