Architektura (Hausbot)
Architektura (Hausbot) • Autor: Filip Jandourek

Rozdíl mezi designem a architekturou spočívá jednoduše řečeno v prostém faktu, že architektura musí reagovat na místo, ve kterém se nachází, kdežto design je na něm často nezávislý. Existuje ale specifický typ architektury, ta sériově vyráběná, opakovatelná, která musí následně navázat s prostředím dialog, ať je jakékoli. Architekti z ateliéru SAD nedávno dokončili prototyp plovoucího bydlení, které se skládá z opakovatelných segmentů o půdorysných rozměrech 3,30 m x 7,40 m, které jsou v kuse samostatně transportovatelné. Můžete pomocí jejich skladby objekt libovolně zvětšovat či zmenšovat v závislosti na tom, co momentálně potřebujete či kolik máte peněz. Plovoucí dům je postaven na lapidárním konceptu. V zásadě jde o půdorysný obdélník se třemi otevřenými stranami do okolí a s jednou uzavřenou. Objekt předpokládá umístění u břehu, na dvou plovácích, pontonech. S břehem je spojen klenutým lodním můstkem, který ústí v červených dveřích s nautickým okénkem. Toto okno představuje jediný otvor v této fasádě a objekt se tak k místu, se kterým je propojen vstupem, točí zády. Po vstupu dovnitř pochopíte proč. Zjistíte, že jste vstoupili do nízké části, kde se můžete rukou dotknout stropu, ten se postupně zvyšuje a tím se otevírá i prostor dalekému horizontu, ideálně vodní hladině, kterou máte na dosah. Autoři udělali vše proto, aby vaše vzdálenost od vody byla co nejmenší. A teď to hlavní – přestože je objekt primárně navržen na vodní hladinu, může stát v podstatě kdekoli.

6. - 12. říjen, č. 41/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

6. - 12. říjen, č. 41/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte