Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Dům inspirovaný geomorfologií

Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání

Autor: Petr Hájek Spolupráce: Helena Línová, Michal Volf, Cornelia Klien, Andrea Kubná, Ondřej…
Generální dodavatel: Metrostav, a. s. Projekt: 2009 Realizace: 2013 Náklady:88,715 mil. Kč – Projekt je podpořen z Operačního programu Životní prostředí. www.hajekarchitekti.cz • Autor: Benedikt Markel

Ve Vrchlabí byl ve čtvrtek 9. ledna veřejnosti otevřen objekt s dosti komplikovaným názvem – Krkonošské centrum environmentálního vzdělávání (zkratka KCEV), kterému místní okamžitě začali přezdívat „krtek“. Když stavba rychle získá svou přezdívku, jde většinou o něco výjimečného. Vzpomeňte si na chobotnici.

KCEV se nachází v blízkosti kulturní památky bývalého kláštera augustiniánů (dnes Krkonošské muzeum), přes park sleduje zámek (dnes sídlo městského úřadu) a těsně sousedí se samotnou budovou Správy KRNAP, se kterou je přímo propojen podzemním krčkem. Svou formou se nejvíce odvolává na blízký park, jehož se v zásadě stává součástí, a především pak na nedaleké Krkonoše, které mu umožnily vzniknout. Je o dost rozsáhlejší, než se zdá při pohledu zvenku. Podobně jako u ledovce, naprostá většina objemu zůstává skryta pod hladinou terénu. Co nad něj vystupuje, je rozlámaný polygon, jehož vektory jsou přeneseny z hřebenů Krkonoš. Nejedná se tedy o zmenšený model Krkonoš, který by vypadal méně atraktivně a nesrozumitelně, ale o pokus dokázat do stavby přepsat vybrané hřebeny hor a mírnost či strmost jejich svahů. O které hřebeny se jedná konkrétně, se můžete dozvědět z vnitřních popisek na jednotlivých zlomech betonové skořepiny. Samotná budova se tak stává jedním ze způsobů…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
20. - 26. ledna, č. 4/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte