42 A profimedia R29
42 A profimedia R29 • Autor: Profimedia.cz

Když se globální společnost IBM před čtyřmi lety ptala 1600 generálních ředitelů ze 60 zemí a 33 odlišných odvětví, jaká vlastnost je nejdůležitější pro vedení firmy, v odpovědích se nejčastěji objevovalo slovo kreativita. V jiném průzkumu, na kterém loni spolupracoval magazín Time se společností Microsoft, odpověděli oslovení Američané, že kreativita je vlastnost, které si nejvíce váží u jiných – dokonce o trošku víc než inteligence či schopnosti soucitu. Umění přicházet s novými nápady je rozhodně žádaná vlastnost, otázkou ovšem je, jak ji získat. Na první pohled nenápadný výzkum vědců ze Stanfordovy univerzity pod názvem „Dejte svým nápadům nohy: pozitivní účinek chození na kreativní myšlení“ naznačuje, že cesta může být až překvapivě jednoduchá. Stačí hodně chodit.

Židle, běžící pás a květina

To, že pohyb myšlení neškodí, věděl už Aristoteles. Během svých přednášek neustále chodil a jedna teorie říká, že z tohoto jeho zvyku vznikl název tzv. peripatetické školy, který vychází právě z řeckého slova pro chůzi. Ať už je to tak či onak, jisté je, že Aristoteles a jeho žáci při své práci rozhodně jenom tak neseděli. A neseděl ani Sigmund Freud, který toho stihl spoustu během procházek se svými pacienty, nebo Steve Jobs známý tím, že důležitá jednání vyřizoval za pochodu. O bývalém americkém prezidentovi Harrym S. Trumanovi se traduje, že každé ráno absolvoval o páté ráno jedno- až dvoumílovou procházku v obleku s kravatou. Autoři výše zmiňovaného výzkumu v úvodu své práce zase citují Friedricha Nietzscheho a jeho poznatek, že „všechny opravdu velké myšlenky jsou zrozené z chůze“.

14. - 20. července, č. 29/2014
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

14. - 20. července, č. 29/2014
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte