48 A Liga lidskych prav Michal Sindelar R51 2013
48 A Liga lidskych prav Michal Sindelar R51 2013 • Autor: Respekt

 

Vy jste z té Ostravy, co je to odval?“ vzpomíná Stanislav Uruba (43) na otázku, která z něj před devíti lety udělala aktivistu. Když mu zavolal tehdejší starosta severomoravských Trojanovic Drahomír Strnadel (71), právě pracoval na stavbě svého dřevěného domu. Rodina se sedmiletým synem utíkala sem do Beskyd z Ostravy. Vedl ji k tomu fakt, že dítě kvůli problémům s dýcháním bylo za celou zimu ve škole tak měsíc. „Odval je kopec černé hlíny a kamení, ze kterého se čoudí. Prohořívá, uvolňují se plyny. Smrdí, v létě práší a v zimě je kolem černý sníh,“ popsal Uruba starostovi a teprve pak se zajímal: „Proč se ptáte?“ Starostova odpověď mu rozbušila srdce: „Protože to má být pět set metrů od vaší chalupy.“

Ze zápraží ještě nehotové roubenky Uruba sice tehdy viděl dvě těžební věže. Kazily mu idylický výhled přes louku s ovcemi na Javorník na obzoru. Tušil také, že dva skoro kilometr hluboké vrty místního Dolu Frenštát vedou k největším zásobám černého uhlí v Česku. Nikdo z místních – a tím méně on sám – ale nevěřil, žetěžba pod Beskydami, kterou naplánovali komunisté na počátku osmdesátých let minulého století, by mohla opravdu začít. Telefon starosty ho zmobilizoval. Obvolal známé a během tří týdnů bylo na světě sdružení Naše Beskydy. Začalo tlačit na poslance i ministry, dařilo se mu úspěšně odrážet útoky těžařů, o dva roky později vyhrálo volby nejen v Trojanovicích, ale i ve Frenštátě pod Radhoštěm.

16. - 22. prosince 2013, č. 51/13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 52 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

16. - 22. prosince 2013, č. 51/13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 52 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
OKD
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte