Pauza! Joey teď potřebuje ticho a klid. (Natáčení Válečného koně)
Pauza! Joey teď potřebuje ticho a klid. (Natáčení Válečného koně) • Autor: Profimedia.cz

Je to jedna ze scén, při níž se tají hrůzou dech i těm, které biograf zpravidla nechává v klidu. Joey, hrdina posledního snímku Stevena Spielberga Válečný kůň, který se tento týden objeví i v českých kinech, vyděšeně cválá zemí nikoho mezi zákopy znepřátelených stran první světové války. Vyhýbá se ohořelým stromům a vybuchujícím granátům. Náhle se před ním vynoří linie zátarasů z ostnatých drátů. Dvěma kůň proběhne, ale pak se do změti kovu zamotá, vymrští se do vzduchu a skončí na zemi zamotaný do pichlavého roští. Chvíli se v agonii zmítá na zadních a pak zůstává bezvládně ležet.

Srdce se svírá – a spíše než o postavu tu jde o zvířecího herce. Diváky ovšem může uklidnit fakt, že hlavní představitel Joeyho, zkušený kůň Finder, i třináct zvířecích kolegů, kteří mu dělali dubléry, při natáčení dostali nejvyšší možnou péči, jakou dnes filmaři mohou zvířatům poskytnout. Koně u Spielberga nesmějí trpět stresem, mají dostatek času na odpočinek, bláto nahrazuje netoxický make-up a při jejich přítomnosti na place je naordinováno ticho a klid. Toto vše podtrhuje podpis zástupců Americké humánní asociace (AHA), kteří režisérovi a jeho týmu vystavili nejvyšší možnou známku z šestibodové škály. Tato čím dál vlivnější organizace vznikla v roce 1877, od první světové války se soustředila na ochranu zvířat v nouzi, zejména při přírodních katastrofách, ale…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte