Jedno už Angele Merkelové nelze vyčítat: že jí chybí vášeň pro Evropu. „Vše, co činím, činím z pevného přesvědčení, že Evropa je naším společným štěstím – štěstím, které musíme zachránit,“ řekla žena, která má největší vliv na budoucí podobu Evropy, předminulý týden ve výjimečném, dlouhém rozhovoru s novináři z šesti předních evropských deníků. „Kdybychom ji neměli, tak by spolu možná i naše generace válčila,“ dodala kancléřka, jíž kritici donedávna vyčítali příliš chladné, úřednické chování a nepochopení historické dimenze evropské integrace.

Na názorech Angely Merkelové přitom závisí budoucí podoba Evropy. Žena, která se do této situace dostala vlastně proti své vůli, v tomto rozhovoru čtenářům v celé Evropě poprvé otevřeně představila své vize.

 

Omylem v čele

Merkelová s novináři z šesti největších zemí EU hovořila ve chvíli, kdy ratingová agentura Standard & Poor’s stvrdila nové výlučné postavení Německa. Počátkem ledna snížila hodnocení Francie a dalších evropských ekonomik, Německo zůstalo poslední z velkých zemí eurozóny s nejlepším možným hodnocením. Uměle udržovaná iluze vyrovnaného německo-francouzského tandemu v čele Evropy se tak definitivně rozplynula a Angela Merkelová se stala na mezinárodní scéně mocnější než…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1425

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte