Za studentských let byl Jan Trefulka pro mě hrdinou dobové kauzy: dokázal napsat o schematické politické poezii Pavla Kohouta, že je špatná. K tomu bylo třeba něco víc než jenom dobrý vkus, tím spíše, že on už měl za sebou konflikt se stranickou mocí i zkušenost vnucené manuální obživy. Proto když v 60. letech působil v brněnském kulturním i politickém životě, vnímal jsem ho jako věrohodnou osobnost, ačkoli jeho členství v KSČ vytvářelo přece jen jistou distanci. Jeho prózy dávaly do něj nahlédnout jen částečně; nikdy nebyl autorem pěstujícím kult vlastního já. Jako vypravěč celkem souzníval s dnes již pozapomenutou „hemingwayovskou“ módou, která se u nás uplatňovala na počátku 60. let. Byl tedy bytostným realistou, dokázal ve svých prózách uplatňovat osobní zkušenosti ze světa lidí živících se manuální prací, ale kromě toho všeho se také do jeho próz promítalo jeho angažování ve veřejném myšlení. V prózách, které psal za normalizace, se ocitají rysy symbolického projevu reagujícího na analýzu totalitního režimu, kterou Jan Trefulka provozoval vlastně neustále. Výrazně se to projevuje třeba v jeho knize Velká stavba. Byl ale také soustavným a velmi poctivým literárním kritikem, průvodcem mladých autorů poezie.

2012_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte