Pokus o nejkratší koncert neplatí. Alespoň tak to rozhodli zástupci Guinnessovy knihy rekordů, když ze seznamu vyřadili památné vystoupení White Stripes z roku 2007 v kanadském městě St. John’s. Garážové duo tehdy před několika stovkami fanoušků shromážděnými na ulici zahrálo jednu notu. Oznámili to dopředu, vstupné se neplatilo a ten samý večer odehráli ve městě plnohodnotnou show; nikdo se tedy nemohl cítit ošizený.

Zamotali ovšem hlavu Guinnessově komisi, která se nemohla shodnout, co vlastně znamená nejkratší. Není nejkratší koncert ten, na kterém kapela vyleze na pódium, ale nezahraje vůbec nic? A co když se muzikanti vůbec neobjeví? Z podobných důvodů Guinnessova kniha neeviduje nejkratší píseň či báseň – neumí je prý změřit.

Jack White coby nástupce White Stripes byl však náhradou s vážností vyzván, aby se směle pokusil pokořit jeden ze 40 tisíců jiných rekordů, jež jsou v aktivní databázi. Nenapadlo ho nic jiného a méně exaktního než uspořádat koncert, během něhož zazní největší množství metafor v historii. Samozřejmě neměřitelná věc, kterou hudebník pojal spíš coby provokaci.

To artrockeři Flaming Lips se drží zajetějších kategorií a plánují koncem června odehrát co největší množství koncertů během 24 hodin. Konkrétně osm: aby tak o jeden předčili jednodenní turné rappera Jay-Zhoa z roku 2006. Rapper Chiddy z dvojice Chiddy Bang zase vyzývá, aby někdo…

2012_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2012_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1479

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte