Měla by Amerika vnímat Čínu jako rovnocenného partnera, až budou obě země stejně mocné?“ ptal se bývalý poradce australského ministra obrany Hugh White svých amerických kolegů. Odpověď zněla: Ne. „A myslíte, že se Čína spokojí s něčím jiným než být vám rovnocenným partnerem?“ ptal se dál Američanů. Jejich odpověď byla stejná: Ne. „A jak si tedy představujete, že spolu mohou Spojené státy a Čína v míru vycházet?“ zněla jeho poslední otázka. Američtí kolegové pouze pokrčili rameny.

Dilema popsané v historce z Whiteova eseje, kterou v listopadové speciální příloze o roli Číny ve světě citoval týdeník Economist, se minulý týden vznášelo nad setkáním amerického a čínského prezidenta ve Washingtonu. Jak Čínu zapojit do mezinárodního řádu, v němž dnes dominují Američané? Jak dodat Číňanům pocit, že jsou plnoprávným členem světového společenství a zároveň se nevzdat západních ideálů demokracie a individuální svobody? Jak zabránit konfliktům, které v minulosti vznikaly při vzestupu nových mocností? To jsou klíčové otázky pro 21. století.

 

Jak přemýšlí?

Základním krokem při zvládnutí této výzvy je čínského partnera, případně rivala poznat. Jak se rozhoduje? Jaké jsou jeho silné a slabé stránky? Co si o nás myslí? Prostě jak přemýšlí? Zní to jako banální úkol, který při určení správné taktiky před zápasem plní každý fotbalový trenér. V případě Číny to je ale nesmírně…

2011_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Lindner

redaktor, zahraničí

lindner tomas
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1667

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte