Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Společnost Úspěch

Rozhýbat lidi

Občanské sdružení Vodňany žijou probouzí město z letitého spánku

41_R26_2011_n.jpg
41_R26_2011_n.jpg

Pavel Janšta (27) netušil, že do toho vletí tak náhle. V klidu si po mnichovských knihovnách studoval politickou filozofii a najednou spadla klec: teď si tady chystá kolo na cyklistickou schůzi šéfů svého rodného města. „Objíždíme místa, o kterých bychom jinak rozhodovali od stolu. Chceme je vidět,“ říká čerstvý absolvent pražské politologie – a čerstvý místostarosta jihočeských Vodňan – Janšta. Spolu s ním se do sportovního chystá i nový starosta Viktor Blaščák (62), učitel tance a bývalý lesní správce. Oba muže vynesla na radnici touha lidí po změně a větším vlivu na „politiku“, všeobecně po celé zemi sdílená při loňských volbách. Oni na ni kývli a probudili město z letitého spánku.

 

Na Piňu Coladu

41_R26_2011_s.jpg
41_R26_2011_s.jpg
Začalo to vlastně už rok před volbami ve skupině lidí, kteří se do Vodňan sjížděli za Janštou z pražských studií. Během společných večerů s místními vrstevníky založili občanské sdružení a nazvali ho prostě Vodňany žijou. „Program jsme dávali dohromady měsíce, ve volném čase, každý přinesl něco – informace, znalosti z knížek, nějakou zkušenost nebo objev. Ohromně nás to bavilo,“ popisuje vznik sdružení jeho předsedkyně Markéta Jirková (27), politoložka a studentka DAMU. Do stanov si mimo jiné vepsali: „Chceme pořádnou kulturu – filmy, divadlo, koncerty, výstavy“ a zároveň také „Nejsme stavitelé vzdušných zámků“.

Svá předsevzetí potvrdili během „multižánrového mezinárodního festivalu“ loni v září. Centrem bylo šapitó postavené v parku za kulturním domem. „Na harmonikářku Piňu Coladu přišel snad celý domov důchodců. Takové věci nás přesvědčují, že to děláme dobře a nejen pro vrstevníky,“ vzpomíná Markéta Jirková a Janšta ji doplňuje: „Odmítáme působit dojmem povýšeného misionáře – pražského intelektuála, který přišel spasit maloměsto a zanevře postupně na maloměšťáky, kteří jeho kulturu nechápou. Je nutné vědět, co místní chtějí. Ale kdybychom na druhou stranu všechno dělali jenom s Vodňanskými, brzy bychom své nápady vyčerpali. Jak říká Platon ve svém dialogu Politikos, důležité je neustálé vzájemné provazování, aby vznikla dobrá síť, utkaná dobrým tkalcem.“

 

Keep smiling

Kultura není jediná oblast, v níž se lidé ze sdružení Vodňany žijou angažují. Před rokem rozjeli informační kampaň k chystané těžbě písku v okolí Vodňan. Bývalí zastupitelé schválili záměr otevření rozsáhlého dolu, aniž by se na to zeptali místních. „Lidé neměli dostatek informací a nevěřili, že by vůbec mohli otevření pískovny ovlivnit,“ říká člen sdružení Lukáš Kraus (27), student politologie a práv. Sdružení proto kauzu popsalo ve vlastním zpravodaji, který v počtu čtyř tisíc dobrovolníci roznesli do domácností.

Snaha vyburcovat obyvatele vyvrcholila během pouti v září 2010 happeningem. „Hrála dechovka a pekly se klobásy. Místní kluci mezi tím jezdili v kolečkách na písek a volali: ‚Pojďte něco dělat s pískovnou!‘“ vypráví Markéta Jirková. Výzva vedená v odlehčeném duchu měla ohlas. „Byl jsem tím překvapený. Lidé neustále chodili a ptali se. Každý řekl nějaký názor, třeba že už je pozdě něco změnit nebo jsme rádi, že jste se na to podívali,“ vzpomíná Lukáš Kraus, který informační kampaň k pískovně vedl.

V komunálních volbách už Vodňanští starou radnici nezvolili. Naopak jeden ze zakladatelů sdružení Vodňany žijou Pavel Janšta se stal radním na občanské kandidátce Vodňany pro změnu a pak byl zvolen místostarostou. „Chtěl jsem kandidovat pouze do počtu, na nějakém nevolitelném místě, ale pak jsem si to rozmyslel,“ líčí. „Pokud chceme skutečně dosáhnout změny, nemůžeme se k politice stavět tak, že si s ní nebudeme špinit ruce. Kdybychom zůstali jenom u kultury a na politiku se vykašlali, ocitli bychom se za chvíli v nějakém undergroundu.“

Jasno o receptu na změny má i vodňanský starosta Blaščák. „Opozice neustále poukazuje na to, jak je možné, že se mladý kluk po škole bez praktických zkušeností nachází v téhle pozici,“ říká. „Já jsem ale už při sestavování koalice věděl, že jeden z nás musí být mladý. Pavel je chrličem nápadů.“

Řešení pískového dolu už Vodňany žijou přenechávají reprezentantům nové radnice. „My jsme hlavně chtěli rozhýbat lidi. Pro život v malém městě je nesmírně důležité, aby se vyjádřili. Ať už nakonec radní pískovnu schválí, nebo ne,“ uzavírá Lukáš Kraus ve vodňanské kavárně U Anděla během jazzového čtvrtka, který pravidelně pořádají členové sdružení Vodňany žijou.

„Duch koncertů a diskusních večerů, které tady mladí organizují, nese zvláštního ducha přátelskosti, bezprostřednosti,“ vysvětluje starosta Blaščák. „Najednou se ukázalo, že se tu lidé umí na sebe usmát.“

Autorka je novinářka.

Reklama
Reklama
Reklama
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte