0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Editorial12. 6. 20113 minuty

Editorial: Prozrazený svědek

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Již v minulém čísle jsme psali o tom, jaké důsledky má fakt, že do českých médií unikly detaily z vyšetřování rakouských policistů v kauze Pandury. V některých tuzemských denících se objevila výpověď jednoho z aktérů, který obvinil blízkého muže Mirka Topolánka Marka Dalíka, že si řekl o úplatek. Šokující informaci chtěli policisté využít ke konfrontaci s výpovědí Dalíka, předčasné zveřejnění v médiích ale připravilo vyšetřovatele o moment překvapení, takže si Dalík mohl v klidu připravit svou verzi.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Kolegové Ondřej Kundra a Jaroslav Spurný nyní zjistili ještě závažnější informace. Výpověď svědka Stephana Szücse měla zůstat důvěrná nejen z toho důvodu, že v sobě nese třaskavý rozměr, ale také proto, že onen svědek se rozhodl vypovídat až pod příslibem utajení a navíc i změny identity. Český únik informací tak kromě komplikací přináší i hrozbu, že se odhalování zastaví, protože svědci ztrácejí důvěru v policii.

Rakouská strana je podle našich informací šokována a rozčílena, takže kredit Česka dostává povážlivý zásah. O významu události svědčí i to, že česká policie se rozhodla vyšetřovat, jak je možné, že informace do tisku unikla. Dochází ke zcela výjimečné situaci, kdy policie vyšetřuje ty, kdo mají za normálních okolností dozorovat jejich práci, a to státní zástupce. Respektive dokonce vrchní státní zastupitelství, odkud k úniku mělo údajně dojít. V tomto případě nejde jen o nějakou indiskreci, ale cílenou snahu zabránit vyšetřování kauzy, jejíž kořeny zasahují nejvyšší patra politiky. Proto je odhalení informátora tak důležité.

Šéf vrchního zastupitelství Rampula nedávno v Otázkách Václava Moravce nepřímo naznačil, že Nejvyšší státní zastupitelství, které by jej rádo odvolalo, pomáhá organizovanému zločinu. Teď je tu podezření, že se tak děje spíše u Rampuly. Více v textu na str. 17–19.

V čísle si také přečtete rozhovor s Michaelem Kocábem, který popisuje nové detaily z doby odsouvání sovětských okupantů. Je to totiž už dvacet let, co k této úžasné události došlo. Kromě rozhovoru tu k tématu ještě najdete komentář Martina M. Šimečky a exkluzivní fotoreportáž z roku 1991 od Karla Cudlína.

Snímek, který máme na obálce, zachycuje situaci z letiště v Milovicích, kde tamní generál oznamuje, že se od země odlepilo poslední letadlo a zamířilo směr Sovětský svaz. Jak „málo“ tehdy stačilo ke štěstí.

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,
inspirativní čtení vám přeje

Erik Tabery


Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].