76_R13_2011_n.jpg
76_R13_2011_n.jpg
76var_R13_2011.jpg
76var_R13_2011.jpg

Ředitelka Helena Jiránková pamatuje časy, kdy stačilo děti seřadit do dvojstupu a vyrazit s nimi na kteroukoli stranu od budovy. Všude kolem její školky v Hrádku na Nisou bývaly volné louky a háje. Jenomže to je dávno pryč. Se školkou sousedí kancelářská budova, hala hliníkárny a na zbývajících volných loukách má podle územního plánu vyrůst sídliště z rodinných domků.

Naštěstí je školka na postup civilizace připravená. Ze školní zahrady, kde děti tráví každý den minimálně dvě hodiny, klasické kolotoče a prolézačky zmizely. Rozprostírá se tu cosi, co vzdáleně připomíná parčík určený k meditaci buddhistických mnichů. Místo nich tu ale řádí děti. Umělé kopečky zarostlé trávou, žulové balvany trčící ze země, stromy, po kterých se dá dobře lézt, a zastřižené vrbové proutí tady slouží jako inspirace k různým hrám. Příroda z okolí hrádecké školky mizí, ale ve školní zahradě zůstává alespoň její napodobenina. Říká se jí přírodní dětské hřiště. Bylo vynalezeno v Německu a v současnosti se šíří po celé Evropě.

Základní poučka říká, že děti se mají na přírodním hřišti pokud možno dostat do kontaktu se čtyřmi živly: zemí, vodou, ohněm a vzduchem. A úspěšní projektanti přírodních hřišť většinou sestavují svoje plány podle vzpomínek na to, co je jako děti bavilo dělat, když se mohli pohybovat venku. Ať už se jedná o budování skrýší, lezení po stromech, ráchání se v kalužích nebo zapalování ohýnků, přírodní…

2011_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte