71_R12_2011_n.jpg
71_R12_2011_n.jpg

71_R12_2011_s.jpg
71_R12_2011_s.jpg
Dne 14. února 1956 se do Velkého kremelského paláce v Moskvě sjela stranická elita celého Sovětského svazu. XX. sjezd ÚV KSSS, první od roku 1953, kdy zemřel Stalin, mohl začít. A právě odkaz „velkého vůdce“ vyvolával mezi účastníky napětí a nejistotu. Stále častěji zněla slova jako „kult osobnosti“ či „porušování zákonnosti“, málokdo ale věděl, co se bude konkrétně dít.

Pozorní čtenáři stranického deníku Pravda si například nemohli nevšimnout, že ke konci roku 1955 mizely zmínky o Stalinovi, opomenuty zůstaly jeho nedožité 76. narozeniny. Když první tajemník Nikita Chruščov zahájil sjezd tím, že připomněl Stalinovo úmrtí spolu se skonem Klementa Gottwalda, neklid se ještě zvýšil – „první dělnický prezident“ Československa měl sice v mezinárodním komunistickém hnutí jistou váhu, ale dát ho do jedné věty s nesmrtelným Leninovým následovníkem?

Sjezd už fakticky skončil, když byli ráno 25. února delegáti svoláni mimo oficiální program a déle než čtyři hodiny naslouchali emotivnímu projevu Nikity Sergejeviče. V sále podle očitých svědků vládlo hrobové ticho a po skončení projevu se delegáti rozcházeli… zaražení, zděšení, otřesení. Jako když věřící odcházejí z chrámu, kde jim právě kněží sdělili, že jejich bůh byl pěkný darebák a lump a vlastně to žádný bůh ani nebyl.

 

Poprava šéfa bezpečnosti

2011_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2011_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte