Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Tak, a pářeme. Adidas, Gucci i ten Ermenegildo Zegna, nůžtičky a ať už je to pryč. Z cigaret vystřihneme velblouda a čtyři kolečka z kapoty odloupneme jedno po druhém šroubovákem. Se značkami už na nikoho dojem neuděláte. Teď se nosí věci bez loga. A každý je pozná právě podle toho. Jsou tak nenápadné, že si jich nemůžete nevšimnout. Značka bez značky, to je marketing po marketingu.

Japonsky se „bez loga“ řekne mujirushi a zkracuje se to jako Muji. A je to úspěšný japonský řetězec, který má své obchody ve všech důležitých metropolích. Prodávají se tu například ponožky, kde jedna část s druhou svírá pravý úhel místo obvyklého tupého. Noha v nich spočine jako v zenové zahrádce. A tak je to se vším, co tu nabízejí, ať už je to oblečení, věci na vaření, kalendáře, propisky či pláštěnky. Jsou to ti nejvšednější společníci, avšak dobří, prostí a ušlechtilí jako japonský dřín za rozbřesku. S jednoduchým nebo žádným obalem a hlavně žádné logo. Ať každý pozná, že to je Muji.

Ale Japonci nejsou sami. Kanaďané mají svoji řadu potravin a věcí do domácnosti „No name“ čili beze jména. Vtip je v tom, že jsou stejné jako ty se jménem, ale mnohem levnější, protože za jméno se ušetří, což nebývá málo.

A samozřejmě, Američané mají American Apparel. Ani na jejich tričkách, sukních a legínách není žádný nápis a jsou to prostě jen normální, poctivá, nic nepředstírající…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].