Téměř by se chtělo pichlavě podotknout: „My jsme vám to říkali.“ Nebo by šlo říci také: „Topolánek vám to říkal. Topolánek vás varoval.“ Pak by však bylo nutné dodat: „Ano, a nic proti tomu neudělal.“ Korupční skandál v Brně-Žabovřeskách, kde starosta za ODS skončil v poutech, prostě musel přijít. O různých aférách se šeptalo léta a bylo jen otázkou času, kdy někdo něco vyzradí anebo se korupčnímu systému vzepře.

Žádné ale
Starosta Aleš Kvapil byl podle policejních informací zatčen přímo při přebírání úplatku. Zdá se tedy, že můžeme mluvit o jasném případu korupce, který se nemlží do mnoha „ale“. Občanští demokraté také zareagovali příkladně. Okamžitě jednání kolegy odsoudili, vyřadili ho z ODS a už s ním nepočítají na kandidátku do Poslanecké sněmovny.

Za tento postup zaslouží pochvalu. Zdá se, že politická scéna se přece jen učí. Bohužel zatím české strany (nejde jen o ODS) končí u „povinných kroků“, které nejméně bolí.

Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek v České televizi po Kvapilově zatčení rozčileně prohlašoval: „Já nepřebírám žádnou osobní odpovědnost za osobní selhání těchto lidí, žádnou osobní odpovědnost.“ A tím se dostáváme k důležitější stránce případu. Když sociální či občanští demokraté řeší regionální korupci, prostě škrtnou problematickou osobnost ze svých řad. Už ale neřeší, jak…

2010_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery kopie
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2278

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte