Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Eseje

Ukrajina není ztracena

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Janukovyč je odpudivá postava, ale EU má úkol přesahující jeho pět let ve funkci

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Jistě, je nechutné, že právě ten

Viktor Janukovyč,

jehož volební podvod v roce 2004 odstartoval oranžovou revoluci na Ukrajině, byl teď zvolen prezidentem, ale to neznamená, že jde o „modrou“ kontrarevoluci. Pokud volby něco potvrdily, tak především fakt, že se Ukrajina stává normální demokracií a ne ruským typem virtuální demokracie, jakou byla před oranžovou revolucí. Na rozdíl od mnoha takzvaných voleb v autoritářských režimech v tomto případě jsme neznali výsledek předem. Zkušení mezinárodní pozorovatelé volby shledali svobodnými a férovými. Poražená princezna Julia Tymošenková by se neměla přít o výsledek, ale měla by začít pracovat na vlastním volebním vítězství v roce 2015.

Janukovyč bude chtít těsné vztahy s Ruskem, ale to neznamená, že oligarchové za jeho zády si budou přát, aby Ukrajina byla zbavena nezávislosti. Jejich zájmem je hrát na obě strany: na Rusko i Evropskou unii. Janukovyč sám říká, že integrace Ukrajiny do EU je „náš strategický cíl“. Zastánce svobody na Ukrajině ovšem čeká pět perných let. Skutečné hrozby pro ukrajinskou suverenitu se nemění, včetně ruských plynových kohoutků a možnosti výbuchu na Krymu, kde žije většina Rusů a v zátoce u Černého moře kotví ruská námořní flotila. Ale pokud se tyto potenciální…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.