van_der_horst_295.jpg
van_der_horst_295.jpg • Autor: Respekt

06_R06_horst_s.jpg
06_R06_horst_s.jpg • Autor: Respekt
DÁŠA VAN DER HORST
ředitelka české pobočky Amnesty International
Diskuse o zrušení embarga je přípustná jen tehdy, pokud dojde ke zlepšení lidských práv v Číně. Nicméně ani po 20 letech nebyl zásah na náměstí Nebeského klidu vyšetřen a dnešní bojovníci za lidská práva se potýkají s podobnými problémy jako jejich předchůdci před dvaceti lety. Ve věznicích zůstává několik desítek osob zatčených v souvislosti s protesty. Navíc jsou vězněni i lidé, kteří se zapojili do internetových diskusí o tomto tématu. Unie by měla usilovat o rovnoprávný vztah s Čínou a nebát se vymáhat zastavení bezpráví. Pokud má být zahraniční politika EU důvěryhodná, nemůže režim kritizovat a zároveň vyzbrojovat. Čína totiž neváhá dodávat zbraně nestabilním vládám, kde hrozí jejich zneužití.

06_R06_Martin_Kriz_s.jpg
06_R06_Martin_Kriz_s.jpg • Autor: Respekt
MARTIN KŘÍŽ
ekonom a sinolog, editor serveru Čínsky.cz
Španělské předsednictví není totéž, co relativně nedávné české. Středomořské národy násobně častěji zaujímají vyhraněnější názorové pozice, což potvrdí většina specialistů na mezinárodní marketing i mnohý z bruselských euroúředníků. Zrušení embarga je pragmatický radikální krok, hodný španělského předsednictví. Dokud bude USA vydělávat na dodávkách špičkových zbrojních systémů do Tchaj-wanu, nebude představovat výprodej zastaralého konvenčního arzenálu z Evropské unie ohrožení ani evropských demokratických hodnot, ani rovnováhy v Asii. Ehm, že by tato anketa patřila k výjimkám?

06_R06_dienstbierj_big_s.jpg
06_R06_dienstbierj_big_s.jpg • Autor: Respekt
JIŘÍ DIENSTBIER
předseda senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost (ČSSD)
Embarga nikdy nemají praktický význam. Většinou nepoškozují vládce, ale občany. „Vláda se vždycky nají,“ řekl kdysi v polské televizi Jerzy Urban po Jaruzelského puči a hrozbách embargem. Zbrojní embargo je možná o něčem jiném. Nicméně při dnešním světovém obchodu se zbraněmi je pouze jakýmsi politickým prohlášením. Tím spíše nemá význam vůči zemi, která má nejen jaderné zbraně a vysílá družice, ale umí družice také sestřelit. Jako zbytečné bych takové embargo klidně zrušil. Zabývejme se raději diskusí s Čínou o stavu lidských práv a o tom, jak nalézt společné body pro spolupráci odlišných kultur.

06_R06__ervinka001_s.jpg
06_R06__ervinka001_s.jpg • Autor: Respekt
ALEŠ ČERVINKA

vedoucí kanceláře CzechTrade, Šanghaj
V rámci podpory českých exportních firem zabývajících se vývozem zbraní a vojenského materiálu (např. Omnipol, Aero Vodochody apod.) samozřejmě plně podporuji zrušení tohoto embarga. České firmy v této oblasti mají rozhodně co nabídnout, mají světově uznávané výrobky a technologie, o které by Číňané mohli mít zájem, takže by to ve finále posílilo český export do Číny. Domnívám se, že zvláště v této době již ve světě převládá spíše ekonomický prospěch než politická stránka věci, a pokud nenabídneme naše výrobky a technologie my, udělají to bez váhání Němci, Francouzi či jiné země.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte