49-kom2_n.jpg
49-kom2_n.jpg

Praha má primátora, který má ten primát, že jej demonstranti přímo v jednacím sále vypískali už při jeho volbě. Okamžitě se rozběhla debata o legitimitě protestů, které byly tak hlasité, že k samotnému hlasování došlo až po několika hodinách.

49-kom2_s.jpg
49-kom2_s.jpg
Každá hromadná demonstrace má tu nevýhodu, že je svým způsobem neuřiditelná. Vždy se najde někdo, kdo bude mít o trochu radikálnější názor, o něco silnější hlas či píšťalku, o něco větší páru, se kterou se opře do dveří. Je nutné pro to mít trochu pochopení, že se může odehrát nějaká nepatřičnost, stejně tak ale musejí organizátoři zvažovat, jak daleko chtějí zajít a čemu naopak budou chtít zabránit.

V Česku zatím nemáme s demonstracemi příliš velké zkušenosti, a tak často působí zmateně, mnohdy se obrátí i proti demonstrantům samotným. Představitelé ODS a ČSSD se rozhodli „publikum“ v sále školit proslovy o demokracii, která prý takto nevypadá.

Silná slova by byla na místě ve chvíli, kdy by se magistrát ocitl pod nějakou dlouhodobou okupací. Bylo by to nefér, protože strany ČSSD i ODS byly zvoleny legitimně (byť si k tomu uzpůsobily volební obvody) a v zastupitelstvu mají většinu, takže mají nárok na koalici. Tohle je třeba ctít za každých okolností. A také se tak posléze stalo.

Co udělali demonstrující tak strašného? Lomozili, hudrovali a spílali přítomným zastupitelům, protože se jim nelíbil jejich postup; navzdory…

2010_obalka_R49
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R49
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2108

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte