Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Čekání na Hitlera

Nejpopulárnější berlínská výstava současnosti minula svůj terč

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Každý, kdo chce na Hitlera, bude potřebovat notnou dávku trpělivosti. A to dokonce i v úterý v poledne. „Ježíšmarjá,“ otáčí se zhruba padesátiletá žena k manželovi a ukazuje na dlouhou řadu. „Snad se tady nebudeme muset postavit do fronty?“ „Budete čekat tak zhruba dvacet třicet minut,“ informuje suše kustodka u vchodu. „O víkendech fronta bývá tak pětkrát delší.“

Hitler a Němci – momentálně se v Berlíně žádná jiná výstava netěší podobné pozornosti jako nová expozice Německého historického muzea (DHM). Od otevření v polovině října se výstavními místnostmi v suterénu budovy na slavné Unter den Linden protlačilo už 55 tisíc lidí. O akci se zmiňují všechna významná média a expozice vyvolává pozornost i za hranicemi. „Tato výstava prolamuje německé tabu,“ chválila ji například britská BBC. Tak horké to ale nebude. Reakce německých médií jsou spíše rozpačité nebo rovnou negativní. A kdo na výstavu zavítá osobně, ten rychle pochopí proč.

Jaké tabu?

V německých médiích jsou dvě témata, která se vždycky dobře prodávají: sex a Hitler. Rok co rok vycházejí další a další knížky o třetí říši, časopisy a televize přinášejí další a další filmové dokumenty, analýzy nebo „odhalení“, které se vždy setkávají s velkým zájmem veřejnosti. Navíc po celém Německu funguje spousta…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.