Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

EU ve víru experimentu

Rigidity a pokuty nejsou vládnutí

Evropská unie a eurozóna se v zásadě dohodly na konturách toho, čemu se říká „ekonomické vládnutí“ (z angl. economic governance). A jak to v životě bývá, je už sám jazyk důležitější, než se na první pohled zdá.

Nemáme co do činění s ekonomickou vládou, ale pouze s vládnutím. Dává to vzpomenout na česko-německou deklaraci, kdy se v polovině 90. let také dlouhé měsíce jednalo o použití termínu vyhnání sudetských Němců, až vyjednavači dospěli ke kompromisnímu a poněkud obskurnímu pojmu vyhánění.

Evropská unie zkrátka dává najevo, že se bojí výrazu vláda. Má komisi a komisaře, vládu však nechce. Pokud ji akceptuje, nebo dokonce vytvoří, pak jenom jako jakýsi proces či pokus o koordinaci. Potíž je v tom, že to, na čem se EU dohodla, není koordinace, ale v zásadě jen rigidity (tvrdosti, penalizace), a navíc pouze posílené rigidity, s jejichž dodržováním nemá Evropa zrovna dvakrát dobrou zkušenost.

 

Mezistav

Jako se při tvorbě států volí osvědčené útvary (federace, konfederace, unitární stát), a ne nějaké patvary, experimenty a mezistavy, které mohou být – nejen pro dané státy – nebezpečné, tak podobně osvědčené postupy platí i pro měnové unie či stabilní měnové zóny. A jedna ze zásad říká: Tam, kde se platí jednou měnou, mají existovat aspoň nějaké společné daně, společný dluhopis a společné (minimální a úsporné) ministerstvo financí. Je zajímavé, že uvnitř sebe samých to evropské státy…

2010_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte