Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
K věci

To není konflikt

Ministr dopravy Vít Bárta oznámil, že mu bude dělat poradce bývalý evropský komisař Pavel Telička. Ten je v konzultantském týmu i dalšího člena vlády za stranu Věci veřejné – ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského. Telička je zkušený vyjednavač, ale také člen představenstva podnikatelské skupiny Zdeňka Bakaly (mimo jiné vlastníka Respektu). Vzniká tak vážná obava, nakolik dokáže Telička potlačit zájmy svých obchodních partnerů a klientů včetně Bakaly ve chvíli, kdy bude muset hájit zájmy veřejné.

07_jaros_R37_2010_n.jpg
07_jaros_R37_2010_n.jpg

V čem přesně by vám měl Pavel Telička radit?

Ministerstvo dopravy čeká mnoho zásadních diskusí s Bruselem, ať už jde o čerpání evropských fondů nebo napojování našich dálnic a železnic na evropské sítě. V tom všem se budou zkušenostičlověka, který je v evropských institucích velmi zběhlý a který v době českého předsednictví radil ministerstvu dopravy, velmi hodit.

 

07_jaros_R37_2010_s.jpg
07_jaros_R37_2010_s.jpg

Česko má na ambasádě při EU v Bruselu svoje diplomaty, včetně zástupců a odborníků na dopravu. Ti vám k dodávání podkladů nestačí?

Já samozřejmě využívám možností české diplomacie a velmi si jí vážím. V určitých návrzích a kontaktech bych ale rád využil znalosti bývalého evropského komisaře. Řeknu to takto: Chystáme na ministerstvu kvůli stavu veřejných financí určité změny v dopravních plánech, které budou spolufinancované z evropských fondů. Chceme a budeme muset kvůli tomu mluvit se zástupci Evropské komise, ale také například Evropské investiční banky. Od pana Teličky budu chtít určitou sondáž a návrhy, s kým se setkat během mé cesty do Bruselu první říjnový týden, jestli je naše představa reálná a má šanci v Bruselu projít.

Pavel Telička je ale lobbistou v rámci podnikatelské skupiny Zdeňka Bakaly, která podniká mimo jiné v dopravě, vlastní přepravní společnost Čechofracht. Nevidíte ve spojení lobbisty významné firmy a ministra konflikt zájmů?

Ne. Rozumím…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte