24C_R37_2010_n.jpg
24C_R37_2010_n.jpg

Jako každý večer vyšel Hadži Abdul Manán ze svého domu směrem k nedaleké mešitě. Tentokrát u něj však zastavili dva ozbrojenci na motorkách a kandidáta nadcházejících voleb do afghánského parlamentu na místě zastřelili. Podobně dopadlo i několik spolupracovníků jedné z uchazeček o post poslankyně Fawzíi Gíláníové. Ozbrojenci je unesli a poté, co Gíláníová odmítla stáhnout svou kandidaturu, i popravili. Tak vypadá jedna z tváří dalšího volebního kolotoče, který nedávno začal v Afghánistánu.

24C_R37_2010_s.jpg
24C_R37_2010_s.jpg

Po často kritizovaných prezidentských volbách na podzim loňského roku dostává mladá afghánská demokracie šanci na reparát. Na 18. září jsou naplánovány volby parlamentní. Jak afghánská vláda, tak OSN opět zdůrazňují transparentnost, všemožnou technickou podporu a nezávislý dozor. Realita je ale jiná. Mezi humanitárními pracovníky je heslo „svobodné, spravedlivé a transparentní volby“ oblíbeným vtipem u večeře. Úplná skepse však také není namístě.

Zaměstnavatelé a ochránci

První věc, která člověka zarazí na ulicích Kábulu, je neskutečné množství předvolebních plakátů. Na každém volném místě se na vás usmívá či podivně mračí nějaká neznámá tvář, na jejíž politické názory se dá usuzovat snad jen podle pokrývky hlavy. Turban a dlouhý vous naznačují konzervatismus. Oblek, holá tvář a nezakrytá hlava zdobí městské technokraty a byznysmeny. Další stovky obličejů se…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte