Česko je země svobodných lidí, a jeho vrcholní reprezentanti si proto zaslouží, aby byli bráni vážně. Akorát je někdy problém, jak má ono braní vážně vlastně vypadat. Je to zrovna případ poslední výzvy ministra financí a jednoho z šéfů konzervativní TOP 09 Miroslava Kalouska k občanům, kterou Kalousek pronesl minulý týden prostřednictvím deníku MF Dnes. Ten vzkaz zní: „Jděte všichni do hajzlu.“

Pro úplnost dodejme, že pan Kalousek dostal otázku na svůj podíl na korupci na ministerstvu obrany, kde dlouho náměstkoval, a také na vztah se zbrojním lobbistou Richardem Hávou. Zmíněný deník se bohužel nezeptal, co vlastně po nás ministr financí přesně chce, a tak nezbývá než se domýšlet. Jinak řečeno – co bychom měli podle jeho představ udělat. Jít „do hajzlu“ – v češtině znamená zmizet, odklidit se z cesty. Myslí si tedy pan ministr, že bychom se mu měli „všichni“ klidit z cesty? A kam? Ani Miroslav Kalousek si zřejmě nemyslí, že by něco takového bylo reálné.

Jediné možné vysvětlení tedy je, že Kalousek myslel „do hajzlu“ jen obrazně. Patrně tím chtěl říct, abychom už mu všichni dali pokoj, na nic se neptali, s ničím ho „neotravovali“. Nebo každopádně s ničím, o čem on rozhodne, že nechce slyšet. A protože seznam takových témat nevydal a nezdá se, že by se k tomu chystal, měli bychom zřejmě navíc disponovat schopností odhadnout, o čem pan ministr zapovídá mluvit.

I to je zajímavá…

2010_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2342

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte