Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace, Technologie

Až se všechno propojí

Většinu přístrojů připojených k internetu již netvoří počítače.

Peněženka-čmelák zabzučí v kapse pokaždé, když na bankovní účet majitele přijdou nebo z něj odejdou peníze. Čím větší částka, tím déle a silněji vibruje. Peněženka-medvědice obsahuje pevný svírací mechanismus: jak se člověk blíží k vyčerpání stanoveného limitu, musí používat stále větší sílu, aby ji vůbec otevřel. Peněženka-páv se nafoukne po výplatě, když má majitel na kontě spoustu peněz, a pak postupně splaskává. Šrajtofle, které zhmotňují a zpřítomňují virtuální finanční informace, patří zatím do kategorie „vtipné nápady studentů techniky“ (http://bit.ly/(aOcFgD). Už dnes ale fungují a jsou to výmluvné příklady toho, co také můžeme čekat od nastávající éry internetu věcí, kdy se předměty každodenní potřeby připojují k síti a komunikují skrze ni se svými majiteli i mezi sebou navzájem.

Na přelomu srpna a září přesáhl počet přístrojů připojených k internetu pět miliard. Počítače jsou ale v menšině. Víc je mobilů, aut, lednic, televizí, budíků nebo třeba automatů na limonádu. Počítačové čipy jsou čím dál levnější, bezdrátové připojení k internetu je už téměř všude a neustále se zrychluje. Tak proč toho nevyužít? Nemusíme přece chodit kontrolovat pračku, zda už doprala, když nám to může oznámit e-mailem.

Ředitel firmy Ericsson Hans Vestberg odhaduje, že v příštích deseti letech se počet věcí připojených k internetu zvýší desetinásobně. Nejužitečnější podle něj budou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.