Každý příběh, pokud má být přitažlivý, potřebuje své kladné hrdiny. Také komunistická invaze do Československa v srpnu 1968 jednoho nepřehlédnutelného má – Františka Kriegla. Připomněl nám to i text Martina Gromana z minulého čísla Respektu, který autor končí výzvou, abychom přes Kriegla zkoušeli pochopit, proč byl komunismus lákavý i pro takové slušné lidi. Aby to však bylo možné, bude nutné od sebe oddělit jejich morální kvality na jedné straně a na druhé jejich působení v komunistickém establishmentu, které Groman dostatečně nepopisuje.

Krieglovy lidské kvality jsou nezpochybnitelné. Jako člověk, který si v kritické chvíli dokázal stát za svou věcí bez ohledu na ohrožení svého postavení i života, i funkcionář, který nikdy nezneužíval své moci a odmítal papalášské výhody, může být jistě příkladem.
Od toho je však třeba ostře odlišit jeho odkaz politický, který už je mnohem problematičtější a ukazuje mantinely těchto „slušných lidí“ ve službách komunismu. K pochopení jeho role v době pražského jara velmi přispívá kniha historika Jiřího Hoppeho Opozice ’68 o snahách sociální demokracie a sdružení KAN a K 231 zapojit se oficiálně do politiky.

Kriegel z titulu člena předsednictva Ústředního výboru KSČ a především předsedy ÚV Národní fronty stál v centru jednání těchto organizací o jejich legalizaci. Taktika Kriegla a dalších reformních komunistů na jaře a v létě 1968 vůči těmto sdružením se pohybovala od neurčitých slibů…

2010_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petra Švehlová

svehlova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 19

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte