Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Eseje

Kosmopolitický imperativ

Kdyby Evropská unie neexistovala, museli bychom si ji teď vymyslet

Evropa hoří. Země EU se rozhodly přisunout řecké vládě hasicí přístroje v podobě miliardových úvěrů. Jenže zdrojem finančních rizik nejsou jen krachující státy, ale i nové mocenské poměry mezi státy. Řecko ze sebe dlouho setřásalo nadvládu cizích – Turků – a teď má pocit, že je podrobeno „přátelské nadvládě“ EU. Počátkem května v Aténách hořely banky a byli i mrtví. Je to trpké ponaučení: po celé Evropě se nahromadila silná zlost, která se s politikou radikálních úspor, již jsme právě odstartovali, může lehce překlopit do sociálních nepokojů. A finanční spekulanti si dál vesele hrají na „potápění zemí“.

Najednou se vynořila budoucnost, v níž se rozpad EU může stát skutečností. Jenže tato skutečnost neplyne z řecké tragédie ani z rizika řetězové reakce spuštěné trhem, která by mohla zasáhnout Portugalsko, Španělsko, Itálii či Irsko a ve svých důsledcích ohrožuje stabilitu eura. To není to největší nebezpečí na obzoru. Mnohem větším nebezpečím je fakt, že finanční krize přerůstá do existenciální krize Evropy, neboť evropské vlády – především německá kancléřka Angela Merkelová – pomíjejí základní zákon evropské politiky, který zní: nikdy žádnou krizi nenech odeznít bez užitku, protože je to příležitost podat velký výkon, budovat politickou spolupráci a posílit Evropu!

Kůň a kočár

Při zavedení eura mnoho ekonomů moudře varovalo: startovat měnovou unii…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Autor: didunyk

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.