72a_R23_2010_n.jpg
72a_R23_2010_n.jpg

Skutečné dějiny české polistopadové literatury nezačínají v roce 1989, ale až o tři roky později a otevírá je knižní vydání deníků Jana Zábrany, které si pisatel vedl v rozmezí let 1948–1984. Pro tehdejší čtenářskou obec raně klausovské éry byla tato kniha dokonalým překvapením. Od jejího, v té době už několik let zesnulého autora, zavedeného "odeonského“ překladatele ruské a americké poezie i prózy, ji nikdo nečekal.

72a_R23_2010_s.jpg
72a_R23_2010_s.jpg
Zábrana si své deníky vedl bez pěti let po celou dobu vlády komunismu, dá se říci, že v nich zachytil nejpodstatnější díl té éry. Ale kronik totality bylo víc, a podrobnějších. Zábranovy deníky byly fascinující hlavně tím, že představily nečekaný typ mluvčího oné doby. Nebyl jím člověk, který by si s režimem vyloženě zadal, ale ani disident, který svůj nesouhlas s poměry manifestoval tím, že se od nich veřejně a výslovně odpoutal. Zábrana popsal svou dobu z nitra šedé zóny, vyjádřil to, co si jinak, v životě, nechával pro sebe. A tímto zdokumentovaným rozdvojením oslovil široké vrstvy čtenářů, které na tom před rokem 1989 byly stejně. Na rozdíl od nich dokázal vyjádřit, co cítil, invenčním a přesným jazykem, podstata ale byla v onom podprahovém: Že je nenávidíme, jim neřekneme, budeme si ten pocit pěstovat sami v sobě. Takoví jsme byli.

Jak se žije na distanc
Co ho v mládí formovalo víc, prostředí rodiny a města, ve kterém vyrůstal,…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte