„Vy se prostě musíte dohodnout. Nic jiného nepřipadá v úvahu,“ říká v pražské kavárně Mánes vládnímu vyjednavači za TOP 09 Petru Gazdíkovi jedna z jeho kolegyň a plácá ho přitom po ramenou. „Voliči to od nás očekávají. Vůbec si nedovedu představit, jak bych jim vysvětlovala neúspěch. To by byla katastrofa.“ Je pondělí, krátce po poledni, a Petr Gazdík před necelou hodinou absolvoval historicky první jednání s ODS o středopravé vládě. „Pro dohodu udělám maximum,“ slibuje Gazdík a na důkaz ženě pevně tiskne ruku.

20B_tomki01_R23_2010_s.jpg
20B_tomki01_R23_2010_s.jpg

Tento okamžik je pro novopečeného poslance Gazdíka největším politickým vrcholem jeho kariéry. Ještě před týdnem vedl tisícihlavou obec Suchá Loz s rozpočtem jedenáct milionů, teď po boku ostřílených politických matadorů dojednává, jak příští rok seřezat zadlužený erár o šedesát miliard, zatočit s gigantickou korupcí a spustit dlouho odkládané reformy. „Vše je nové. Hlavně na mě ale zapůsobil Petr Nečas. Je vtipný, ale ne na úkor někoho. Spíš působí jako takový odlehčující tmel,“ říká Petr Gazdík na otázku, co ho při jednáních o nové vládní formaci zatím nejvíc překvapilo.

„Tmel“ bude teď skutečně potřeba. A to hlavně mezi Gazdíkovou TOP 09 a další koaliční stranou, Johnovými Věcmi veřejnými, mezi nimiž to už delší dobu pořádně jiskří. Šéfové TOP 09 totiž veřejně označují Věci veřejné za „neprůhledný…

2010_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 49 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 49 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte