Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Ekonomika, Politika

Mlčeti zlato

Češi se definitivně rozhodli, že kritické momenty EU se odehrají bez nich

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Donedávna se v Bruselu říkalo Angele Merkelové "paní Ne“. Teď už ale všichni víme, že přišel čas na radikální změnu. Poté, co německá kancléřka kývla na pomoc Řecku i na astronomický 750miliardový balík na záchranu eura, posunula se minulý pátek ještě dál. Řekla totiž své "ano“ i návrhům, které byly v EU až dosud tabu. Nejprve Německo přiškrtilo v touze chránit euro obchodování na finančních trzích a jeho návrhy volají i po zcela nových pravidlech fungování samotné EU. Kromě tvrdých sankcí za porušování rozpočtových pravidel jde mimo jiné i o povinné zasílání státních rozpočtů do Bruselu ke "schválení“. Pro většinu evropských politiků to představuje nepřijatelný zásah do jejich sféry a nikdo nedokáže odhadnout, jak se situace vyvine. Pro nás je teď důležité, že zdejší politická elita ve vzácné shodě tvrdí, že nejlepší ze všeho bude na dramatický vývoj Unie posledních dnů vůbec nereagovat.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Nás se to netýká

Německé návrhy z minulého týdne jsou opravdu revoluční. Kromě zákazu některých krátkodobých spekulací na burzách (v nichž finančníci sázejí třeba právě na propad eura, a tím na něj reálně tlačí) jde především o pravidla pro řízený bankrot zemí eurozóny, zavedení kontroly nad ratingovými agenturami či zavedení tzv. Tobinovy daně, která by zpoplatnila většinu transakcí na finančních trzích.

Vraťme se ale ještě na chvíli k předcházejícímu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.