RUBRIKA DOPISY
RESPEKT 19/2010

Chtěl bych jen stručně zareagovat na dopis pana Zdeňka Susy, jímž komentoval rozhovor o Máchově poutnické cestě, který se mnou udělal pro Respekt (Cesta je způsob, jak poděkovat, Respekt 17) Petr Třešňák. Během spontánního rozhovoru se občas vyrojí nejasnosti i přeřeknutí, které je třeba korigovat dodatečnou autorizací. Bohužel v případě tohoto rozhovoru jsme to už nestihli. Nebyl čas před tiskem čísla ty moje korektury zanést. Je to však především moje chyba.

Jen stručná poznámka k Máchově próze Marinka. I když se Marinka odehrává v Praze, je tématem i svou náladou spjata s Máchovým Májem a především s jeho Poutí krkonošskou. Tvoří s nimi v tomto smyslu triádu děl, obsahově spojených s jeho iniciačním putováním do Krkonoš. Je Máchou fabulována jako autobiografická - zachycuje období od 10. srpna do 6. září 1833, tedy před jeho poutí do Krkonoš a po návratu z ní. Pouť krkonošská je rámcem celého příběhu Marinky, několikrát se v ní o ní mluví. V tomto smyslu je to próza "poutnická“, spojená také s krajinou tohoto putování, především s panorámatem Krkonoš - viz zajímavý odkaz na Goethovu báseň Mignon, který se objevuje i v Máchově kresbě panorámatu Krkonoš. Ale pro mě je spojená i s Bezdězem, jelikož Bezděz a Sněžka jsou v Máchově poutnické obraznosti spolu vnitřně spojeny, jsou to dvě důležité "hory transformace“ v jeho…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte