Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Zahraj to znovu

48_projekt100_01_varianta_R02_2010_n.jpg
48_projekt100_01_varianta_R02_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Výhody generační výměny na filmové přehlídce Festival 100

Vrtět se v nepohodlné sedačce a vychutnávat pomalé nájezdy kamery v nepřerušených záběrech má pořád něco do sebe. A nejen pro filmové fanatiky. Jednou z čerstvých opor pro toto tvrzení je nadcházející start dalšího kola Projektu 100. Kombinace filmové klasiky a alternativnějších kousků současnosti odsud poputuje celkem do 130 českých měst, kde ji postupně uvidí desítky tisíc lidí. Na co se letos můžeme těšit?

48_projekt100_01_varianta_R02_2010_s.jpg
48_projekt100_01_varianta_R02_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Zásadní zážitek
Od doby, kdy místní klubový nadšenec Jiří Králík založil Projekt 100, se hodně změnilo. V první polovině devadesátých let byl hlad po světové klasice ještě neukojený. Největší filmový propagátor té doby si vytkl za cíl nakoupit do distribuce zásadní díla světové kinematografie, zejména z druhé poloviny dvacátého století. Zprostředkoval v prvních letech divákům důležité filmy – od filozofického Stalkera, přes šokující Saló aneb 120 dnů Sodomy až po k nekonečnému množství výkladů inspirující Vertigo. Dnes jsou však mnohá díla velikánů světové kinematografie k dostání často i za směšné ceny v řetězcích typu Levných knih nebo v trafikách jako přílohy deníků. Filmy ikon, jako je Kurosawa, Antonioni nebo Fellini, které i za normalizace naplňovaly okénka klubové distribuce, jsou na trhu takřka kompletní. „Trh je určitě zahlcen víc než před…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel, přihlaste se.
Čtěte již teď v našich aplikacích
App Store Google Play Amazon
I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte