I přes kamennou tvář hlavního hrdiny vzbudil ohlášený odchod guvernéra ČNB nebývalý rozruch. V diskusích o odchodu a možných nástupcích Zdeňka Tůmy by však neměl zapadnout ani inspirativní rozměr celého příběhu, spočívající v proměně ČNB z uplynulých let. Tůma po sobě totiž zanechává instituci, které se podařilo dramaticky zprůhlednit styl práce a udržet odstup od vlivu domácí politiky.

Otevřená banka
Centrální banka stála vždy trochu stranou pozornosti. Její práci rozumí v detailu jen hrstka odborníků, její rozhodnutí pociťuje obyčejný člověk jen hodně nepřímo. A stejně tak nikdy příliš nevyčníval ani její šéf. Technokrat, profesionál, chladný matematik – o devětačtyřicetiletém Zdeňkovi Tůmovi dnes ostatní bankéři hovoří jako o zdatném hledači kompromisů, který o své práci se zálibou vede dlouhé a složité diskuse. Pozornost si však ČNB zaslouží i ze strany „neekonomů“. Banka má dnes mimořádný vliv na tuzemské podnikatelské prostředí, Tůmovi se podařilo do jedné budovy soustředit i dříve roztříštěné úřady dohlížející na férové chování komerčních bank a pravidel, za jakých se tu například obchoduje s cennými papíry.

Klíčová je však především role ČNB v nastavování úrokových sazeb. Ve chvíli, kdy se ekonomika roztáčí až příliš rychle, dokáže zvýšení úroků přibrzdit inflaci, když je potřeba, právě ČNB uvolní do oběhu potřebný balík „volných peněz“ a tím hospodářství naopak rozhýbe.…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte