60A_R16_2010_n.jpg
60A_R16_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Provokuje impulzy a rozsévá zárodky. Tak se dá popsat počínání festivalu Sperm na zdejší hudební scéně. Pro důkaz jeho rodičovské potence se stačí vrátit do historie: na prvním ročníku vystoupila s Radiohead srovnávaná, u nás ale do té doby neznámá bavorská kapela The Notwist, aby se o pár let sólo vrátila už do vyprodaného Paláce Akropolis, načež přísun německé elektronické scény pokračoval s Modeselektor nebo Mouse on Mars. Nebo jiný příklad: když si na druhém ročníku odehráli jeden ze svých raných koncertů Midi Lidi, nikdo tehdy vážně nemohl čekat, že v budoucnu budou děkovat za Českého lva (dostali ho letos). A tak by se dalo pokračovat.

Festival aktuálního umění, hudby a vizuální kultury měl rok pauzu, hlavně kvůli tomu, že na něj pořadatelé nesehnali dost peněz. Teď se ale znovu probouzí, o víkendu proběhne v prostorách smíchovské Meetfactory.

Co tady chybělo
„Chtěli jsme do Prahy přinést něco, co tu tehdy chybělo: současnou živou elektroniku, audiovizuální akce, zbořit nastavený model: DJ pouští cizí desky a VJ k tomu pouští cizí videosmyčky,“ popisuje dramaturg festivalu Michal Brenner důvody, s nimiž se pouštěl do organizování akcí a koncertů, jež roku 2006 kulminovaly prvním ročníkem Spermu. Při kvapíku zvratů, jenž charakterizuje aktuální hudební dění, čtyři roky působí jako dvě generace a posun je znát i na programu letošního ročníku Spermu.…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1537

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte