Konečně můžeme říct, že se v ODS odehrálo něco, co se dalo očekávat. A zrovna tohle je špatná zpráva. Občanští demokraté se rozhodli, že na svých kandidátkách do sněmovny nechají kontroverzní politiky Pavla BémaIvana Langra, byť Mirek Topolánek požadoval jejich odchod. Poslední vůle dlouholetého předsedy ale nebyla jeho kolegy zamítnuta zcela. Prosadil svého nástupce.

Volání Mirka Topolánka po odvolání Béma a Langra bylo naprosto legitimní. Jestliže měl dosavadní předseda odejít proto, že některými svými činy a unáhlenými výroky kazí straně dobrou pověst, pak Bém s Langrem by mohli vystupovat ve spotech: Takto vypadá nedůvěryhodný politik.

Topolánkova výzva má však jeden zásadní nedostatek – přišel s ní pozdě. Stál v čele občanských demokratů osm let. Byl to dokonce on, kdo Langra vytáhl ze dna, když se před sedmi lety zdálo, že jeho kariéra je u konce. Kdyby pracoval na očistě strany ještě ve své funkci, působila by jeho žádost důvěryhodněji.

Nepochybně i to byl jeden z důvodů, proč Topolánek své kolegy ve výkonné radě nepřesvědčil a Bém s Langrem nebyli vyškrtnuti z kandidátek. A ty další důvody? Někteří členové rady se prý obávali, že by Langer v případě vyškrtnutí zařídil odliv peněz určených na kampaň (je hlavním manažerem kampaně), jiní zase zmiňovali obavy, že jako bývalý ministr vnitra ví na kdekoho kdeco. Langer i Bém jsou navíc velmi schopní vyjednavači v zákulisí a dokázali si…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2252

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte