Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…
  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Probouzím se do šera a zimy. Jurta přes noc vychladla, oheň v kamnech dávno vyhasl. Soukám se ze spacáku. Skrze škvíry ve stěnách vidím, že venku je už světlo, nějak moc světla. Beru si kalhoty a boty a jdu se ven vyčurat. Padá sníh a všude je bílo. Potkávám kluka z vedlejší jurty, směje se, sníh koncem srpna ho nepřekvapuje. Vracím se do jurty, vzápětí přichází paní domu, rozdělává oheň a dává vařit vodu na ranní čaj. Vchází otec rodiny, Ganbold, a hned dostává misku s čajem, pak i já. Objevují se další příbuzní, zvědaví na nečekaného hosta, jurta se plní a všichni dostávají čaj. Říkám, že jsem antropolog, škola mne sem už počtvrté vyslala na výzkum a zda se mohu zeptat na pár věcí. Ganbold přikyvuje, vybaluji tedy diktafon a nahrávám s ním rozhovor. Všichni kolem napjatě poslouchají.

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Po rozhovoru Ganbold vytahuje plastovou tabatěrku a z novin si balí cigaretu. Ostatní dospělí muži také, dokonce jedna žena. Je to první mladá žena, kterou vidím na venkově kouřit. Chci si také ubalit, ale rozmazlen jemnými cigaretovými papírky matlám z novin nevzhledný špaček. Sedíme, pokuřujeme a ženy chystají jídlo. Je příjemné pozorovat Mongolky při vaření. Jediný pohyb není zbytečný. Dostávám misku nudlí se skopovým, děkuji úklonem hlavy, protože hlasitě za vše děkovat je nezvyklé, a pak už se láduju, jídlo je výborné.

Cítím únavu, mám za sebou dlouhý mnohadenní pěší pochod. Trochu se mi motá hlava.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.