11-vuml_n.jpg
11-vuml_n.jpg • Autor: Respekt

Fakt, že nově vybraný ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Pernes studoval za minulého režimu Večerní univerzitu marxismu-leninismu a veřejnosti to sdělil až po svém jmenování, vzbudil rozruch. Ten neuklidnilo jeho prohlášení, že rozhodně o nic nešlo, protože s komunistickým režimem jsme se „nějak prostituovali všichni“. A pochyby neutichly ani poté, co Pernese podpořili někteří radní ústavu a jeho volitelé. „Kdybychom měli pronásledovat každého, kdo za minulého režimu nějak studoval marxismus-leninismus, tak bychom nedělali nic jiného než perzekvovali lidi,“ prohlásila například radní Petruška Šustrová.

Jenže i když nikdo nikoho nepronásleduje, přesto zůstala na stole otázka, co vlastně o Večerní univerzitě marxismu-leninismu víme a o co v ní vlastně šlo. Byl VUML opravdu taková „prkotina“, jak se teď čerstvě říká, nebo jeho zřízením komunistický režim zamýšlel něco hlubšího a dalekosáhlejšího? Něco, čeho možná dosáhl a co teď slyšíme v suverénní řeči ředitele Pernese, že všechno je v pořádku, protože jsme přece každý prošli „nějakým tím pionýrem“.

Prokaž se, soudruhu
Dozvědět se něco o pověstném „vzdělávání“ pod značkou VUML ovšem není zase až tak jednoduché: žádná vědecká publikace či historická práce na téma VUML totiž neexistuje, jen v Ústavu pro studium totalitních režimů…

2010_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte